Chirurgia sivého zákalu (katarakty)

Chirurgia sivého zákalu (katarakty)

[divider]

Čo je katarakta (sivý zákal)?

Sivý zákal (katarakta) je zákal ľudskej šošovky. Ľudská šošovka je u zdravého oka číra a je uložená za zreničkou. Najčastejším príznakom katarakty je hmlisté videnie, ktoré sa postupne zhoršuje. Nakoľko nie je možné tento stav odstrániť podávaním liekov. Jedinou terapeutickou cestou je operácia. Operácia sivého zákalu je jedným z najbezpečnejších a najčastejšie vykonávaných operačných zákrokov na ľudskom tele.

Operácia sivého zákalu

Operácia sa bežne vykonáva v lokálnej anestézii ako ambulantný výkon. Na oku sa urobí malý rez, cez ktorý chirurg vsunie ultrazvukovú sondu. Táto sonda, ktorá má veľkosť hrotu písacieho pera, rozdelí skalenú šošovku na menšie časti, ktoré sa potom odsajú z oka.

Po vybratí skalenej šošovky zo šošovkového púzdra je ďalším krokom náhrada šošovky umelou vnútroočnou šošovkou. Implantát, alebo umelá vnútroočná šošovka nahrádza funkciu starej šošovky.

[divider]

Výber vnútroočnej šošovky

Pri predoperačnom vyšetrení vyberieme, čo je pre Vás najlepšie – multifokálnu alebo monofokálnu šošovku.

Multifokálne šošovky
Multifokálne šošovky majú niekoľko predností. Korigujú krátkozrakosť, ďalekozrakosť a presbyopiu (stareckú neschopnosť čítať bez okuliarov). Ak máte astigmatizmus, môžeme ho odstrániť implantáciou torickej multifokálnej šošovky .

Monofokálne šošovky
Monofokálna šošovka výborne nahradí ľudskú šošovku. Koriguje krátkozrakosť a ďalekozrakosť, pacient však naďalej bude používať okuliare na čítanie. Ak máte astigmatizmus, môžeme ho odstrániť implantáciou torickéj monofokálnej šošovky.

Related Posts