Ďalšie novinky vo VIKOME – 1. Žilinskom očnom centre

zdroj: MY KYSUCKÉ NOVINY / ČÍSLO 43

[divider]

Ďalšie novinky vo VIKOME – 1. Žilinskom očnom centre

[three_fourth]

Len nedávno sme písali o rozvoji nových diagnostických postupov a liečebných hlavne chirurgických metód v 1. žilinskom očnom centre VIKOM s.r.o. a to vo všetkých oblastiach očného lekárstva s cieľom poskytovania komplexnej zdravotnej starostlivosti očným pacientom všetkých vekových skupín.

MUDr. Mária Molnárová, PhD., Primárka 1. žilinského očného centra VIKOM.

[/three_fourth] [one_fourth_last]

MUDr. Mária Molnárová, PhD.

[/one_fourth_last]

[divider]

Pre mladých pacientov sa stali zaujímavými moderné refrakčné excimerové laserové operácie PRK a Femto LASIK na odstránenie dioptrií pri krátkozrakosti, astigmatizme a ľahkej ďalekozrakosti. Pracovisko VIKOM umožňuje tiež riešenie refrakčných chýb implantáciou tzv. fakickej umelej vnútroočnej šošovky ICL u tých mladých pacientov, kde sú laserové operácie kontraindikované – napríklad pri tenkej rohovke alebo vysokých dioptriách. Vo vyšších vekových skupinách pacientov sa štandardom stala tzv. refrakčná alebo prémiová chirurgia sivého zákalu. Pri tejto operácii sa nielen odstráni sivý zákal, ale zároveň sa vyrieši aj refrakčná chyba pacienta implantáciou torických a multifokálnych vnútroočných šošoviek. Pacient sa stáva nezávislým od okuliarov na diaľku rovnako i na blízko. Po 45. roku veku operácia PRELEX zasa pacienta zbaví okuliarov na čítanie.

A čo je vo VIKOME úplne nové?

„V októbri sme do dennej praxe zaviedli nové zobrazovacie vyšetrovacie metódy zadného segmentu oka, a to vyšetrenie s kontrastnou látkou, tzv. fluoresceínová angiografia a vyšetrenie autofluorescencie pri cievnych, metabolických a vrodených i získaných degeneratívnych ochoreniach sietnice,“ prezradila nám primárka 1. Žilinského očného centra MUDr. Mária Molnárová, PhD. Najčastejšími takýmito ochoreniami sú diabetická a hypertonická retinopatia, oklúzie sietnicových ciev, vekom podmienená degenerácia makuly (žltej škvrny), vrodené cievne anomálie, či zmeny periférie sietnice. „Tieto zobrazovacie vyšetrovacie metódy slúžia na včasný záchyt týchto zrak ohrozujúcich ochorení, upresnenie ich štádia s výsledným návrhom na indikáciu ich liečby a na zlepšenie ich prognózy,“ zdôrazňuje primárka.

Ďalšou novinkou vo VIKOME je, že v indikovaných prípadoch MUDr. Mária Molnárová, PhD. v spolupráci so skvelým erudovaným a profesionálnym kolektívom lekárov a sestier začala s laserovou liečbou spomínaných sietnicových ochorení. „Bonusom pre pacientov budú do konca roka 2013 tieto vyšetrovacie metódy a laserová liečba sietnice bezplatné,“ prezrádza primárka.

A čo bude nasledovať ďalej?

Pri tejto otázke sa sestry i lekári len pousmejú, vraj uvidíme.

Related Posts