Najmodernejšia technológia chirurgie sivého zákalu a refrakčnej chirurgie PRELEX a RLE vo VIKOMe

 

Po informácii  o skúsenostiach a výborných objektívnych i subjektívnych  výsledkoch s implantáciou novej  umelej multifokálnej (trifokálnej) vnútroočnej šošovky pri operácii sivého zákalu a refrakčnej výmene šošovky sa s Vami chceme podeliť o ďalšiu novinku.

Veľmi nás teší, že Vás môžeme informovať o tom, že naše očné centrum VIKOM v marci 2017 zakúpilo  novú najmodernejšiu generáciu fentosekundového lasera – LenSx. (Obr.1)  Tento laser sa využíva pri rohovkovej i šošovkovej laserovej chirurgii.  

[divider]

Mladí pacienti metódu odstraňovania drioptrií metódou FsLASIK dobre poznajú.

 

Novinkou pre všetky generácie je femtosekundovým laserom asistovaná chirurgia katarakty (FLACS) a refrakčnej výmeny šošovky (pri operáciách PRELEX a RLE). Táto operácia je súčasnosti vo svete najnovšia operačná metóda pri šošovkovej chirurgii.

Operácia FLACS má dva kroky.

 

V prvom kroku fentosekundový laser (FsLaser) podľa vopred zvoleného operačného plánu urobí prísne okrúhly otvor na prednom puzdre šošovky, tzv. prednú cirkulárnu kapsulektómu a rozdelí tvrdé jadro na zvolený počet segmentov. Potom FsLaser vytvori rohovkový rez a bočné mikrovstupy na hranici rohovky a očného bielka, tzv. paracentézy. (Obr. 2 a 3)

Druhý krok pokračuje na klasickej operačnej sale, kde očný mikrochirurg mikropinzetou vyberie vykrúženú časť predného puzdra šošovky a špeciálnou ultrazvukovou fako sondou odstráni laserom rozdelené jadro a kôru šošovky. Do vyčisteného puzdra nakoniec implantuje zvolenú vypočítanú umelú vnútroočnú šošovku, z oka odsaje pomocné viskózne roztoky a rezy uzavrie umelým opuchom. Takýto uzáver bez šitia zanecháva bezprostredne po operácii oko kľudné a pacient po operácii nemá žiadne bolesti.

Tešíme sa, že naše pracovisko tento  nový femtosekundový laser vlastní a že sme rozšírili repertoár operácií sivého zákalu a refrakčnej výmeny šošovky o najnovšiu a najprogresívnejšiu metódu FLACS.

Femtosekundovým laserom asistovaná chirurgia katarakty a refrakčná výmena šošovky  sa svojou povahou pribižuje k robotickej chirurgii. To prispieva k maximálnej precíznosti operácie a tým k subjektívnej  spokojnosti pacienta, čo je našim cieľom.

 

MUDr. Mária Molnárová, PhD.
primárka VIKOM, s.r.o.

 

Obr. 1  Femtosekundový laser na rohovkú aj šošovkovú chirurgiu

 

Obr. 2 – Príprava laserovej časti FLACS

 

Obr. 3 – Laserom vytvorená tzv- predná kapsulektómia a mikro-rezy na peridérii rohovky

Obr. 4  Operácia FLACS  – v prvom kroku sa femtosekundovým laserom pripraví šošovka a rohovka na odstránenie sivého zákalu či refrakčnej výmeny šošovky

 

Related Posts